Lapin Lukko ry 70-vuotisjuhlakisat - Lapin Leiskautukset 20.8.2023

22.8.2023

Arvon kutsuvieraat, seuramme kunniapuheenjohtaja, hyvät katsojat.

Rovaniemen Urheilijat, Lapin Pojat ja Rovaniemen VPK:n voimailijat lopettivat olympiavuoden 1952 lopussa itsenäisen toimintansa ja perustivat yhdessä urheiluseuran nimeltä Lapin Lukko ry 11.1.1953.
Lapin Lukon urheilutoiminnan perinteet alkavat aikaisemmin 1900 - luvun alusta. Rovaniemen seudun ensimmäinen urheiluseura, Urheiluseura Jyry, joka perustettiin vuonna 1905 Rovaniemelle, on Lapin Lukon esi-isä.

Lapin Lukossa on parhaimmillaan ollut 13 eri jaostoa. Seurassa harrastettiin menestyksekkäästi mm. luistelua, uintia, voimistelua, judoa, painia, yleisurheilua, nyrkkeilyä. Menestyneet jaostot eriytyivätkin jatkamaan toimintaansa itsenäisinä rovaniemeläisinä lajiseuroina. Tänään seurassamme toimii aktiivisesti nyrkkeily-, paini- ja yleisurheilujaosto.


Seuran yleisurheilutoiminta on menneiden vuosikymmenten ajan ollut jatkuvaa. Huippukausia mm. 30-luku ja 70- luku ja tuloksellisesti historian paras menestyskausi, kesti lähes koko 90 – luvun, muistona Lapin Lukon hallussa oleva miesten 4 x 800 Pohjoismaitten ennätyksen vuodelta 1994.

On suuri kunnia olla osa Lapin Lukko perhettä ja saada yhdessä kokea riemunhetkiä, myös tänään hyvät ystävät täällä Saarenkylän Urheilukentällä. 


Kiitos Lapin Lukon jäsenille ja lasten vanhemmille sekä taustaryhmille, Lapin Lukko perheemme toimihenkilöille, Niinisen Mikolle kilpailunjohtajana, ohjaajille ja kaikille tämän päivän 25 talkoolaiselle. Lajirakkautenne ja päivittäinen talkootyönne mahdollistaa seuramme merkityksellisen arkityön, matalankynnyksen harrastuksen mahdollistamisen sadoille ja 70-vuoden aikana kymmenille tuhansille lapsille ja nuorille. Työmme hedelmänä Lapin Lukon Aaro Davidila sai edustaa rakasta maatamme yleisurheilun MM kisoissa Budabestissä, sydämellinen kiitos Halosen Markulle valmennustyöstä ja Aaron rinnalla elämisestä.   


Erityiskiitos Lapin Leiskautuksen kilpailijoille. Teitä on tänään yli 120. Toivon teille liikunnan tuomaa terveyttä, iloa ja onnentunteita sekä voimia niin harjoitteluun, kilpailuihin kuin muutenkin elämäänne. Tsemppiä päivän kisoihin!


Kiitos kaikille yli kahdellekymmenelle rovaniemeläiselle yritykselle panoksestanne näihin kisoihin. Kisoja ei tässä muodossa olisi mahdollista järjestää ilman teitä:
Lapin Kumi, Lakkapää, Lapin Timanttisahaus, Lapin Mestarirakentajat, Lapin Laatuvirta, Rovaniemen Peltiseppo, Scanburger Rovaniemi, Optikko Brillet, Kaiverrus Kallio, Roifoto, Rovaniemen Intersport, Rakennusliike K. Alaoja, Kespro, Arctic Light Hotel, Ravintola Massimo, Pukimo Edward, Mainospalvelu Maippi, Supermarket Ounasvaara, Santas Hotels, Hyvinvointipalvelut Monixi, Kauneus- ja terveysklinikka Lisa

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
Kiitos ja vielä kerran teille jokaiselle! Tervetuloa!

Kilpailun avaajana toimii Rovaniemen kaupunginvaltuuston puheenjohtaja, kansanedustaja Heikki Autto.