Kuntonyrkkeilykausi alkaa 9.1.2023
Tarkastelet mennyttä tapahtumaa.
- ma 9.1.2023 klo 18
- Lapin Lukko nyrkkeilysali
- Postikatu 1, 96100 Rovaniemi
Konkareiden kevätkausi starttaa maanantaina 9.1.2023 klo 18.00
Alkeisryhmä alkaa 16.1. klo 19.15 ja perjantaisin on kaikille kuntopiiri/lihaskunto tunti klo 18-19.
Konkaritunnille voit osallistua, kun hallitset kuntonyrkkeilyn perustaidot. Lajina kuntonyrkkeily mahdollistaa eritasoisten harrastajien treenaamisen samassa ryhmässä.
Alkeistunnille kannattaa osallistua jos kokemusta lajista on tosi vähän tai ei ollenkaan. Myös treenitahti on tällä tunnilla rauhallisempi.
Kaikkiin ryhmiin ilmoittautuminen etukäteen kätevästi nettilomakkeella, klikkaa linkkiä alla!

Kuntonyrkkeily on nyrkkeilyn harrastamista ilman kilpailullisia tavoitteita.
Kuntonyrkkeilyssä harjoitellaan tehokkaasti ja monipuolisesti, koko vartaloa rasittaen. Jalat tekevät työtä koko ajan ja ylävartaloa käytetään tehokkaasti väistöissä ja lyöntiharjoitteissa. Nyrkkeilyharjoituksilla kuormitetaan sekä lihaksia ja hapenottojärjestelmää että sydäntä ja verisuonistoa, kunto kasvaa melkein huomaamatta.
Kuntonyrkkeilyä voivat harrastaa kaikenikäiset, jokainen oman kunnon ja taitotason mukaisesti. Kuntonyrkkeily sopii myös hyvin toiseksi lajiksi pääharrastuksen tai kilpaurheilun ohessa.
Treeneissä tarvitset vain sisäliikuntavarusteet, eli t-paita, verkkarit, sisäliikuntakengät, juomapullo ja roppakaupalla reipasta mieltä. Käsisiteet suojaavat ranteita, rystysiä ja sormia vammoilta. Käsisiteet kannattaakin hankkia ensimmäisenä kun omia varusteita on laittamassa.
Salilla on säkki- ja tekniikkahanskoja joita voit käyttää aloittaessasi harrastuksen, mutta suosittelemme jokaiselle harrastajalle omia käsisiteitä ja hanskoja harrastuksen jatkuessa.