Suomisport käyttöön Lapin Lukossa

27.4.2021

Lapin Lukko on ottanut käyttöön valtakunnallisen Suomisport-palvelun, jonka kautta tapahtuu mm. seuran toimintaan ilmoittautuminen. Sadat urheiluseurat ja kymmenet lajit käyttävät jo palvelua ja sitä kautta voit etsiä harrastustoimintaan ympäri Suomen.

Kyseessä on seuratoiminnan kehittäminen vastaamaan nykyajan digitaalista maailmaa. Suomisportissa toimijat esimerkiksi itse hallinoivat tietojaan ja seuran jäsenrekisteri vastaa näin hyvin nykyisiä tietoturvallisuusasetuksia. Suomisportin kautta myös viestintä seuran ja jäsenten välillä tehostuu, mikä onkin ollut Lapin Lukossa kehittämisen kohteena tänä vuonna.


Seuran tämänhetkisille jäsenille lähetetään sähköpostilla ohjeet Suomisportin käyttöönottoon mutta se onnistuu kyllä ilman ohjeitakin Suomisportin nettisivuilla (www.suomisport.fi). Suomisport on ilmainen netin tai applikaation kautta käytettävä palvelu, jonne käyttäjä luo sporttitilin.